Biegunka

Biegunka. Najczęstszą przyczyną rozwolnienia jest zmiana wody, kuchni lub klimatu. O wiele groźniejsza jest biegunka wywołana spożyciem skażonej wody lub nieświeżych potraw. Pomimo zażycia środków zapobiegawczych podróżni bardzo często cierpią na tę dolegliwość. Jednak kilkakrotne odwiedzanie toalety przy braku innych objawów nie powinno jeszcze niepokoić.

Biegunka bardzo często prowadzi do odwodnienia, szczególnie niebezpiecznego u dzieci, dlatego w pierwszym rzędzie należy uzupełnić płyny. Najlepiej nadaje się do tego słaba herbata z odrobiną cukru, woda mineralna oraz niegazowane napoje bezalkoholowe, rozcieńczone pół na pól z wodą. W cięższych przypadkach trzeba uzupełnić niedobór soli mineralnych. Apteki sprzedają specjalne preparaty, zawierające niezbędne dla organizmu substancje mineralne. Zawartość jednego woreczka rozpuszcza się w litrze wody, przegotowanej lub mineralnej. Można je także zastąpić zwykłą osłodzoną wodą (8 łyżeczek cukru na litr wody) i podawać choremu wraz z solonymi krakersami. Do czasu pełnego wyzdrowienia konieczne jest przestrzeganie diety.

Lomotil umożliwia złagodzenie objawów biegunki, ale nie usuwa jej przyczyn, dlatego używa się go jedynie w razie potrzeby, np. w czasie podróży. Raczej nie należy go przyjmować przy wysokiej gorączce lub poważnym odwodnieniu ogranizmu.

Leczenie antybiotykami jest konieczne w następujących przypadkach:

– przy krwawej biegunce, której towarzyszy wydzielenie śluzu (w takim przypadku nie należy zażywać lomotilu), przy ostrej biegunce z gorączką i pojawiającą się sennością,

– przy rozwolnieniu trwającym ponad pięć dni,

– przy silnej biegunce, jeżeli musimy kontynuować podróż.

Zalecanym środkiem (wyłącznie dla dorosłych) jest Norfloxacin, przyjmowany w dawce 400 mg dwa razy dziennie przez trzy dni, lub Ciprofloxacin, dawkowany podobnie, lecz w dozach 500-miligramowych.

Bardzo skuteczny jest też subsalicylan bizmutu (Pepto-bismol), którego dwie tabletki lub dawkę 30 ml podaje się dorosłym, zaś dzieciom – jedną tabletkę lub 10 ml. Lek przyjmuje się co pół godziny lub co godzinę, jednak nie więcej niż 8 dawek w ciągu doby.

Biegunkę u dzieci leczy się najczęściej Bactrimem, Septrinem lub Resprimem, których dawki zależą od ciężaru ciała. Kuracja trwa przeciętnie trzy dni. Rozwolnienie od dawna leczono głównie ampicyliną, której działanie również przynosi upragnione skutki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *