Brak apetytu u dziecka

Brak apetytu u dziecka

„Zauważyłam, że mój dwuletni synek, który wcześniej sporo jadał, ostatnio traci apetyt. Dlaczego tak się dzieje?”

Nie ma powodu do zmartwień o ile w pierwszym roku życia niemowlę przybiera na wadze bardzo szybko, wręcz potraja swoją masę urodzeniową, to później tempo jego rozwoju nieco się zwalnia. Malec ma zatem mniejszy apetyt. Poza tym dziecko więcej się rusza i „nie ma czasu na jedzenie „. Ten spadek apetytu w drugim i trzecim roku życia jest więc zjawiskiem zupełnie naturalnym. W tym czasie dziecko przybiera tylko 1,5-2 kg na rok. W tej sytuacji pozostaje tylko dbać o to, by jadłospis dziecka był urozmaicony i pełnowartościowy. Warto także sprawdzać na siatkach centylowych, czy maluch ma prawidłowy w stosunku do wieku wzrost oraz masę ciała.

Na rozgrzewkę
Aby rozgrzać malca, który przyjdzie zziębnięty z dworu, podaj mu gorące mleko, kakao lub herbatę z cytryną i sokiem malinowym. To zdrowsze od „gorącego kubka” z torebki.

Witamina PP
Nazywana niacyną lub witaminą b3. Odpowiada za syntezę DNA, prawidłowe funkcjonowanie mózgu, przemiany energetyczne w komórkach, dojrzewanie krwinek białych i czerwonych oraz stan nabłonka. Przy jej niedoborze dziecko jest rozdrażnione, zmęczone, traci apetyt i często boli je głowa. Występuje w podrobach, mięsie, orzechach, przetworach zbożowych z pełnego ziarna i roślinach strączkowych.