Cholera

Cholera. Szczepionka przeciwko cholerze nie gwarantuje pełnej odporności organizmu. Ponieważ bakterie wywołujące to schorzenie znajdują się w wodzie, należy zwracać szczególną uwagę na higienę żywienia.

Każdorazowy wybuch epidemii cholery nagłaśniany jest w mediach, łatwo więc uniknąć odwiedzania zagrożonych terenów. Choroba ta charakteryzuje się wielką ilością płynnych, „ryżowych” wypróżnień, wymiotami, skurczami mięśni i gwałtownym osłabieniem. Konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska, jednak samemu jak najszybciej trzeba zapobiec groźnemu odwodnieniu organizmu. Jeżeli pomoc medyczna opóźnia się, choremu można podać tetracyklinę (dorośli – 250 mg cztery razy dziennie). Nie zaleca się podawać jej dzieciom poniżej 8 lat i kobietom w ciąży. Środkiem zastępczym jest popularna ampicylina.

Antybiotyk zwalcza jedynie same bakterie, zaś odwodnienie wywołują toksyny, wyprodukowane przez owe drobnoustroje. Dlatego tak ważne jest dostarczanie organizmowi utraconych płynów.

Wirusowy nieżyt żołądka i jelit. Jak sama nazwa wskazuje, dolegliwość tę wywołują wirusy, a nie bakterie. Towarzyszą jej skurcze żołądka, biegunka, czasami też wymioty i niewysoka gorączka. Aby się jej pozbyć, należy odpoczywać i pić dużo płynów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *