Choroba lokomocyjna

Choroba lokomocyjna. W przypadku tej choroby najważniejsza jest profilaktyka, gdyż leki przyjmowane po wystąpieniu objawów niewiele pomagają. Naturalnym środkiem zapobiegawczym jest imbir, dostępny również w kapsułkach. Występowaniu nudności sprzyja spożywanie ciężkostrawnych potraw bezpośrednio przed podróżą. Turyści, którzy często zapadają na tę chorobę, powinni poszukać miejsca najmniej narażonego na wstrząsy w czasie jazdy – blisko skrzydeł w samolocie, na środku autobusu i pokładu statku. Dużą ulgę przynosi świeże powietrze, zaś lektura i palenie tylko pogarszają samopoczucie.

„Choroba odrzutowcowa” Terminem tym potocznie określa się stan, występujący u ludzi przebywających samolotem duże odległości, w czasie których przecina się kilka stref czasowych (każda z nich różni się jedną godziną). Chorobę tę powoduje zakłócenie naturalnego rytmu organizmu, którego funkcje, takie jak poziom temperatury ciała, tętno czy wypróżnianie się, opierają się na cyklu 24-godzinnym. Podczas długich podróży organizm musi stopniowo przywyczajać się do „nowego czasu”, czemu zazwyczaj towarzyszy przemęczenie, ogólna dezorientacja, bezsenność, niepokój, obniżona zdolność koncentracji i brak apetytu. Objawy te powinny zaniknąć przed upływem trzech dni po przybyciu do celu podróży. Można jednak je złagodzić, wykorzystując podane poniżej rady:

• Przed wyruszeniem w podróż dobrze wypocznij, kładąc się wcześnie spać i unikając stresów związanych z załatwianiem formalności w ostatniej chwili.

• Zaplanuj wyjazd tak, aby zapewnić sobie odpowiednią ilość godzin snu. Najlepiej jeśli na miejsce przybędziesz w późnych godzinach popołudniowych. Podczas dłuższych podróży konieczne są przerwy.

• Podczas lotów powstrzymuj się od spożywania ciężkostrawnych potraw i alkoholu, który przyśpiesza odwodnienie organizmu. Najlepiej zastąp go dużą ilością napojów bez-kofeinowych i bezalkoholowych, takich jak soki i woda mineralna.

• Palenie papierosów zmniejsza ilość tlenu w pomieszczeniu, a przez to pogłębia przemęczenie organizmu.

• Wygodne ubranie oraz stopery pomogą odprężyć się i spokojnie zasnąć w czasie długiego lotu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *