Choroby weneryczne – AIDS

Choroby weneryczne. Aby uniknąć chorób, których zarazki przenoszone są drogą płciową, należy zrezygnować z przypadkowych kontaktów seksualnych lub stosować prezerwatywy. Do najczęstszych chorób wenerycznych należy rzeżączka i kiła. Pierwszym objawem zakażenia jest owrzodzenie narządów płciowych oraz bóle podczas oddawania moczu. U kobiet choroby te mają zazwyczaj przebieg utajony. Objawy kiły mogą zupełnie ustąpić, jednak choroba nadal się rozwija i często prowadzi do groźnych komplikacji. Oba schorzenia leczy się antybiotykami.

Istnieje wiele rozdzajów chorób przenoszonych drogą płciową, z których większość jest uleczalna. Wyjątkiem jest opryszczka (herpes) oraz AIDS, na które do dziś nie znaleziono skutecznego leku.

HIV/AIDS Zarażenie wirusem HIV może doprowadzić do zachorowania na AIDS. Obecnie wzrasta liczba nosicieli tego wirusa, którym można się zarazić przez kontakt z zakażoną krwią i wydzielinami ciała ludzkiego. W krajach rozwijających się wirus ten przenoszony jest głównie drogą płciową w czasie kontaktów heteroseksualnych, w odróżnieniu od krajów uprzemysłowionych, gdzie nosicielami wirusa HIV są głównie homo- i biseksualiści oraz narkomani. Aby uniknąć zakażenia, należy powstrzymać się od przypadkowych kontaktów seksualnych lub stosować prezerwatywy. Obecność wirusa HIV w krwi nosiciela, z pozoru zupełnie zdrowego, można stwierdzić tylko za pomocą specjalnych testów.

Zakażenie wirusem HIV i chorobą AIDS zdarza się często podczas transfuzji krwi. Testy na obecność wirusa HI V w przetaczanej krwi są dość kosztowne, rzadko więc wykonywane są w krajach rozwijających się. Równie niebezpieczne są nie wyjałowione strzykawki i igły, używane do szczepień ochronnych, akupunktury, wykonywania tatuaży, przekłuwanie nosa i uszu czy wstrzykiwania narkotyków. Jeżeli konieczne jest wykonanie zastrzyku, należy zażądać strzykawki jednorazowej, a najbezpieczniej będzie posłużyć się własną. W sprzedaży znajdują się specjalne zestawy, chroniące przed zarażeniem wirusem HIV, w skład których wchodzi sprzęt do transfuzji krwi i wykonywania zastrzyków.

W Indiach notuje się coraz większą liczbę zachorowań na AIDS. Według badań Navbharat Times, przeprowadzonych kilka lat temu, 30 % spośród 100 000 prostytutek w Bombaju było nosicielkami wirusa HIV. Po przebadaniu losowo wybranych kierowców ciężarówek, okazało się, że zarażony jest co czwarty z nich. Większość nie miała w ogóle pojęcia o istnieniu AIDS.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *