Denga – Tyfus plamisty – Wirusowe zapalenie mózgu

Denga. Ponieważ nie istnieje żaden środek zapobiegawczy przeciwko tej groźnej chorobie, również przenoszonej przez komary, jedynym skutecznym sposobem jest unikanie ukąszeń. Pierwszym jej symptomem jest nagła gorączka, bóle głowy, stawów i mięśni. Wkrótce na tułowiu pojawia się wysypka, która rozprzestrzenia się na kończyny i twarz. Temperatura spada po kilku dniach i organizm stopniowo powraca do zdrowia. Komplikacje zdarzają się bardzo rzadko, jednak chory odzyskuje pełną sprawność dopiero po miesiącu.

Tyfus plamisty. Roznosicielami tyfusu plamistego są kleszcze, roztocza i wszy. W początkowym stadium choroba ta przypomina zwykłe przeziębienie; wkrótce pojawia się jednak wysoka gorączka, dreszcze, ból głowy i mięśni oraz wysypka. Wokół miejsca ukąszenia tworzy się otwarta bolesna rana, a położone w jej pobliżu węzły chłonne znacznie się powiększają. Co wieczór, przed udaniem się na spoczynek warto dokładnie obejrzeć całe ciało w poszukiwaniu kleszczy. Bardzo przydatny jest środek odstraszający insekty oraz odpowiednia odzież ochronna, uniemożliwiająca ukąszenie.

Wirusowe zapalenie mózgu. Wirusy wywołujące tę chorobę również przenoszone są przez komary. Turyści, którzy zamierzają zatrzymać się na dłuższy czas na terenach oddalonych od większych miast, powinni wcześniej postarać się o szczepionkę, gwarantującą odporność organizmu. Ryzyko zarażenia się podróżujących nie jest zbyt duże.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *