Dieta podczas ciąży

dietaDieta i styl życia matki w okresie ciąży oraz choroby; na które cierpi mogą wpływać nie tylko na zdrowie dziecka zaraz po urodzeniu, ale także w jego dorosłym życiu.

Prawidłowe żywienie kobiety podczas ciąży jest jednym z najważniejszych elementów stylu życia, zapewniających zdrowie jej dziecka. Bardzo ważne w tym czasie jest pełne pokrycie zapotrzebowania na energię (kalorie), białko, witaminy, składniki mineralne i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, ale również unikanie nadmiernego spożycia pokarmów.

Zarówno niedobory pokarmowe Jaki nadmierne objadanie się mogą mieć negatywny wpływ na płód i przebieg ciąży. Istotne jest również przygotowanie organizmu do karmienia piersią bo wtedy zapotrzebowanie na wiele składników zwiększa się jeszcze bardziej.

Jedną z najważniejszych dla prawidłowego rozwoju płodu witamin jest folacyna, czyli kwas foliowy. Bierze ona udział w wytwarzaniu kwasów nukleinowych – substancji niezbędnych do prawidłowego podziału komórek rosnącego płodu. Ponieważ podczas ciąży nasila się wytwarzanie tych kwasów, zapotrzebowanie na kwas foliowy zwiększa się o połowę. Trzeba także pamiętać, że kwas foliowy odgrywa dużą rolę w wytwarzaniu krwi, zarówno matki, jak i płodu. Jego niedobór sprzyja powstawaniu wrodzonych wad układu nerwowego u dziecka. Uzupełnianie niedoboru kwasu foliowego, zwłaszcza u kobiet, które już wcześniej urodziły dziecko z taką wadą, zmniejsza ryzyko jej wystąpienia o 58-100 proc. Zwiększenie spożycia folia-nów (naturalnie występujących postaci kwasu foliowego w produktach spożywczych, głównie w zielonych warzywach) jest mało efektywne i nie zapewnia zadowalającego dla okresu ciąży poziomu kwasu foliowego w organizmie. Konieczne jest dodatkowe przyjmowanie tej witaminy w postaci wzbogaconej żywności lub preparatów. Prawdopodobnie syntetyczna forma witaminy jest lepiej przyswajalna niż foliany pochodzące z żywności. Należy jednak podkreślić, że wieloletnie, duże spożycie warzyw może ułatwić uniknięcie niedoboru kwasu foliowego podczas ciąży.