Epilepsja a ciąża

Kobieta z epilepsją może urodzić dziecko siłami natury. Cesarskie cięcie jest zalecane tylko w wyjątkowych przypadkach, kiedy istnieje obawa, że napad w trakcie porodu będzie niebezpieczny dla dziecka.

Mama z padaczką powinna od początku karmić maluszka piersią. Ponieważ przez 9 miesięcy przyjmował on lek przez łożysko, nagłe odstawienie go może być przyczyną rozdrażnienia u niemowlęcia, a nawet drgawek. Najnowsze badania dowodzą, że leki przenikają do mleka w mniejszym stężeniu niż przez łożysko, więc malec może być karmiony przez mamę piersią tak długo, jak jest to konieczne.

Szanse na urodzenie dziecka są duże…
Zgodnie z najnowszymi badaniami, przeprowadzonymi przez Ogólnopolskie Centrum Padaczki, 92-96 procent kobiet chorych na padaczkę rodzi zdrowe dzieci! Odsetek ten jest niewiele mniejszy niż u zdrowych kobiet (98 procent). Jednak o tym fakcie wie tylko co trzecia kobieta z epilepsją w Polsce! Większość (bo aż 70 procent) rezygnuje z macierzyństwa bo boi się, że urodzi chore dziecko.

Jak pomóc choremu w czasie ataku?

Należy ułożyć go na prawym boku (zapobiega to zakrztuszeniu). Trzeba też zapewnić choremu dostęp świeżego powietrza i ewentualnie podłożyć własne dłonie pod głowę, aby się w nic nie uderzył. Absolutnie nie wolno używać siły i powstrzymywać napadu lub wkładać jakieś przedmioty między zęby (grozi to zadławieniem lub wyłamaniem zębów)! Trzeba odczekać 2-3 minuty, aż atak ustąpi. Jeśli napad padaczkowy się przedłuża lub chory jest sam, bez pomocy, należy wezwać pogotowie.

Kobieta chora na padaczkę powinna zaplanować ciążę z dużym wyprzedzeniem. Musi zgłosić to opiekującemu się nią neurologowi oraz ginekologowi-położnikowi zajmującemu się kobietami z padaczką. Neurolog postara się dobrać pacjentce możliwie najbezpieczniejszy i najskuteczniejszy w jej przypadku lek. Musi on być dobrany indywidualnie, aby działał skutecznie (przeciwnapadowo) i jednocześnie był jak najbardziej bezpieczny dla dziecka. Czasami dopasowanie leku trwa nawet kilka miesięcy.

Kobiety z epilepsją, które zachodzą w nieplanowaną w ciążę, zwykle z obawy o dziecko same odstawiają leki. Może to być bardzo niebezpieczne i dla nich, i dla rozwijającego się płodu!