Jak karmić po cesarskim cięciu?

noworodekTak samo jak po porodzie fizjologicznym, dziecku urodzonemu przez cesarskie cięcie trzeba zapewnić jak najlepszy start. Sukces w karmieniu zależy od wczesnego kontaktu „skóra do skóry” z ciałem mamy oraz od prawidłowego przystawienia noworodka do piersi tuż po urodzeniu.

1. PRZYSTAWIENIE DZIECKA DO PIERSI BEZPOŚREDNIO PO PORODZIE JEST MOŻLIWE tuż po zabiegu w znieczuleniu zewnątrzoponowym. Jeśli był wykonany w znieczuleniu ogólnym, pierwsze karmienie może się odbyć po wybudzeniu się mamy z narkozy. W tym czasie mama i dziecko pod okiem położnej mogą nauczyć się prawidłowego karmienia.

2. KONTAKT „SKÓRA DO SKÓRY” JEST NIEZWYKŁYM PRZEŻYCIEM i ważnym elementem rozpoczęcia prawidłowej laktacji. Tuż po urodzeniu i osuszeniu dziecko zostaje położone między piersiami mamy. Okryte pieluszką pozostaje tam do zakończenia zabiegu. Tak samo przebiega kontakt z noworodkiem po wybudzeniu mamy.

3. PO CESARSKIM CIĘCIU POTRZEBA WIĘCEJ POMOCY, zwłaszcza podczas przystawiania dziecka do piersi. Dolegliwości bólowe i początkowa gorsza sprawność nie mogą być przeszkodą w karmieniu. Drogę do sukcesu zapewnia przyjęcie wygodnej, podpartej pozycji (np. leżącej lub półleżącej), przyjmowanie leków przeciwbólowych oraz pomoc personelu i najbliższych.