Jak się uchronić cukrzycy

dietaJeśli mamy podwyższony poziom cukru we krwi musimy stale go kontrolować i trzymać właściwą dietę. Najwięcej zwolenników ma obecnie dieta tzw. indeksów glikemicznych, w której zalecane węglowodany nie powodują znacznego podwyższenia poziomu cukru we krwi. Im niższy indeks glikemiczny, tym lepiej. Jedzenie słodyczy jest niewskazane. Wyjątek stanowi jedynie naturalny cukier znajdujący się w owocach fruktoza i ciemna czekolada o dużej zawartości kakao, np.70 procent, gdyż nie pobudza ona trzustki do wydzielania insuliny, a tylko nieznacznie podnosi poziom cukru we krwi.

Jeśli cukrzyca jest już w pełni rozwinięta, oprócz właściwej diety konieczne jest także przyjmowanie insuliny. Wydaje się, że najlepszym rozwiązaniem jest przyjmowanie raz dziennie długo działających analogów, ponieważ naśladują one działanie insuliny wydzielanej przez ludzki organizm oraz przy każdym posiłku krótko działającej insuliny. W ten sposób stężenie insuliny utrzymywane jest przez całą dobę na tym samym poziomie, dzięki czemu zapewnia ochronę przed spadkami poziomu cukru także podczas snu.

Cukrzyca oznacza nie Tylko większe ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych, ale większe prawdopodobieństwo występowania innego rodzaju schorzeń i dolegliwości. Naukowcy uważają, że zwiększa ona ryzyko kamicy nerkowej, zaburzeń pamięci i nowotworów, zwłaszcza. trzustki, wątroby. Ponadto cukrzyca może wpływać na zmianę poziomu hormonów płciowych, co przyczynia się do rozwoju nowotworów jajników u kobiet i prostaty u mężczyzn.

O ile z kamieniami nerkowymi można stosunkowo łatwo sobie poradzić, o tyle nawet łagodne zaburzenia poznawcze mogą przekształcić się w chorobę Alzheimera (co zresztą ¡zostało dowiedzione), a choroba nowotworowa często prowadzi do śmierci. Tak więc powodów, aby kontrolować cukrzycę jest naprawdę wiele. •