Kłykciny kończyste

Kłykciny kończyste to brodawkowate, mięsiste zmiany w kolorze ciała, występujące na zewnętrznych narządach płciowych oraz w okolicy odbytu u kobiet i mężczyzn.

Kłykciny wywoływane są przez wirus HPVtypu 6 i 11. Zmiany pojawiają się po kilku tygodniach lub miesiącach od zakażenia, do którego dochodzi w czasie współżycia. Szacuje się, że 1 -2 proc osób aktywnych seksualnie choruje na widoczną lub utajoną postać choroby. Jeśli brodawki występują u kobiety, warto również poddać ją badaniu cytologicznemu, aby sprawdzić, czy nie została zaatakowana przez typy wirusa HPV, wywołujące raka szyjki macicy.

Kłykciny leczy się miejscowo przy użyciu specjalnych płynów i maści. W zależności od ich umiejscowienia (u kobiet mogą wystąpić również w pochwie i na szyjce macicy) i rozmiaru, lekarz może zalecić również terapię laserem, zamrażanie lub elektrokoagulację. Brodawki mają jednak tendencję do powracania, bo wywołujące je wirusy HPV mogą nadal bytować na błonie śluzowej. Kłykciny, inaczej niż wiele innych chorób dotykających narządów płciowych, nie dają zwykle żadnych dolegliwości bólowych, pacjent nie odczuwa też pieczenia ani swędzenia. Trzeba jednak je leczyć.

W przypadku ich wystąpienia u kobiety w dąży może dojść do zakażenia wirusem dróg oddechowych noworodka.