Lamblioza – Czerwonka

Lamblioza. Tą pasożytniczą chorobą można się zarazić, pijąc nie przegotowaną wodę. Jej objawy to skurcze żołądka, nudności, wzdęcia, ostra biegunka i gazy. Występują one dopiero kilka tygodni po zarażeniu. Początkowo szybko ustępują, aby znów się pojawić po kilku dniach. Taka sytuacja może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni. Dolegliwość tę zwalcza się głównie tinidazolem (Fasigyn) lub metronizadolem (Flagyl), przyjmowanymi w pojedynczej dawce. W leczeniu lambliozy nie stosuje się antybiotyków.

Czerwonka. Źródłem zakażenia tą groźną chorobą jest skażona woda i pożywienie. Towarzyszy jej ostra biegunka, często z krwią lub śluzem. Rozróżniamy dwa rodzaje czerwonki. Pierwszą z nich, bakteryjną, charakteryzuje wysoka gorączka i bolesne parcie. Wśród najczęstszych jej objawów znajduje się ból głowy, wymioty i bóle żołądka. Dolegliwość ta przechodzi zwykle po tygodniu. Należy pamiętać, aby unikać bezpośredniego kontaktu z chorymi.

Drugi rodzaj – czerwonka pełzakowa (ameboza) zwykle objawia się po dłuższym czasie, chorzy rzadziej też wymiotują, skarżą się na bóle żołądka czy gorączkują. Objawy prawie nigdy nie ustępują bez leczenia, częste są również groźne powikłania.

Aby przekonać się, na którą z tych chorób się cierpi, konieczne jest badanie kału.
Dopiero wtedy można podjąć odpowiednie leczenie, które powinno nastąpić jak najszybciej. W razie konieczności, w przypadku czerwonki bakteryjnej przyjmuje się Norfloxacin lub Ciprofloxacin, zaś czerwonkę amebową leczy się metronidazolem (Flagyl).

Dawka Norfloxacinu powinna wynosić 400 mg dwa razy dziennie przez 7 dni, zaś Ciproflxacinu – 500 mg, również dwa razy dziennie przez 7 dni.

Jeżeli oba te leki nie są dostępne, można je zastąpić cotrimoaxazolem (Bactrim, Septrim, Resprim), podając 160/800 mg dwa razy dziennie przez 7 dni. Lek ten pochodzi z grupy sulfonamidów, nie mogą go więc przyjmować osoby uczulone na te preparaty.

Dzieciom podaje się przede wszystkim cotrimoxazol. W przypadku czerwonki pełzakowej, u dorosłych stosuje się jedną 750- lub 800-miligramową kapsułkę metronidazolu (Flagyl) trzy razy dziennie przez 5 dni. Dzieciom w wieku od 8 do 12 lat wystarcza połowa tej dawki, zaś młodszym zmniejsza się ją trzykrotnie.

Zamiast Flagylu można też podać Fasigyn, którego dzienna dawka wynosi 2 gramy. Kuracja trwa trzy dni. Podczas niej, a także dwie doby po zakończeniu leczenia, należy wstrzymać się od spożycia alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *