Malaria

Malaria. Malarię, zwaną również zimnicą, przenoszą różne gatunki komarów. Podróżni udający się na tereny, na których komary są szczególnie dokuczliwe, co w przypadku Indii obejmuje cały kraj (oprócz wyższych partii Himalajów), powinni zaopatrzyć się w odpowiednie środki zapobiegawcze. Objawy malarii, wśród których najczęstsze są bóle głowy, gorączka, napady dreszczy i obfite pocenie się, na przemian zanikają i pojawiają się. Nie leczona malaria może stać się przyczyną poważnych problemów zdrowotnych, a nawet zakończyć się śmiercią.

Środki przeciwmalaryczne nie zapobiegną zarażeniu się, lecz zabijają pasożyty w okresie ich wylęgania.

Spośród kilkunastu rodzajów tej choroby najgroźniejsza jest zimnica tropikalna, o bardzo ciężkim przebiegu. Występuje głównie w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, najczęściej na terenie Afryki, Azji południowo-wschodniej i Papui Nowej Gwinei.

W ostatnich latach pojawiły się głosy, podważające skuteczność używanych dotąd środków antymalarycznych, takich jak chlorokina, maloprim i prokuanil. Obecnie za najskuteczniejsze uchodzą meflokina (Lariam) i doksycyklina (Vibramycin). Ponieważ w zapobieganiu malarii należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak rodzaj leku antymalarycznego, teren, na którym się przebywa, stopień ryzyka zakażenia, obecny stan zdrowia, wiek oraz ewentualność ciąży u kobiet, przed zażyciem środka należy udać się po poradę do specjalisty. Trzeba też zapoznać się z ewentualnymi objawami ubocznymi, a następnie zdecydować, czy warto przyjmować dany lek. Bardzo ważne jest też odpowiednie dawkowanie leku antymalarycznego. Niewłaściwe dawkowanie może prowadzić do groźnych komplikacji.

• Żaden lek antymalaryczny nie gwarantuje całkowitej odporności, a jedynie zmniejsza ryzyko zarażenia się tą chorobą.

• Zarażenie malarią rzadko kończy się śmiercią. Jej obecność wykrywa się, badając krew. Jeżeli pojawią się jej objawy, takie jak gorączka, dreszcze, pocenie się, bóle głowy i brzucha, należy natychmiast zwrócić się o pomoc do lekarza.

• Najlepszym sposobem zapobiegania malarii jest tępienie komarów.

Ponieważ te, które przenoszą malarię, kąsają od rana do wieczora, turyści powinni:

– nosić ubrania w jasnym kolorze; długie spodnie i koszule z długimi rękawami,

– unikać perfumowanych dezodorantów i wód po goleniu,

– zaopatrzyć się w moskitierę,

– używać środków odstraszających komary. Bardzo skuteczny jest czysty preparat owadobójczy DT (diethyltoluamide) o przynajmniej 50-procentowym stężeniu. Od niedawna istniej:) też naturalne środki zabezpieczające, z których najskuteczniejsze są żele na skórę produkowane na bazie pyretryny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *