Na urlop z cukrzycą

insulinOsoby chore na cukrzycę często rezygnują z wyjazdów wakacyjnych, obawiając się o swój stan zdrowia. Wystarczy tylko odpowiednio się przygotować, aby móc wyruszyć w podróż do najbardziej odległych miejsc.
Cukrzyca to choroba metaboliczna, której przyczyną jest zaburzenie wydzielania insuliny, czyli hormonu niezbędnego człowiekowi do trawienia węglowodanów, tłuszczów i białek. Jeśli występuje znaczny niedobór insuliny i nie jest we właściwy sposób uzupełniana w organizmie, może dojść do wielu powikłań.

Obowiązkiem każdego chorego na cukrzycę jest kontrolowanie poziomu glukozy we krwi oraz stosowanie odpowiedniej diety i leków. Najważniejszy lek, insulina, musi być przechowywany w odpowiednich warunkach. Wyjeżdżając nie wolno pakować jej więc do walizki, ale do bagażu podręcznego. Najlepiej, gdy przechowamy ją w specjalnym termosie, który utrzymuje stałą temperaturę i zapobiegnie przemieszczaniu się.

Skrajnych temperatur i wilgotności nie lubią także glukometr i paski testowe.
Mimo iż na ogół nie ma problemów z zaopatrzeniem się w insulinę za granicą, może się okazać, że ta, którą mamy i dostępna na obczyźnie, różnią się od siebie, np. typem i siłą działania. Dlatego też dobrze jest zabrać ze sobą jej zapas.
W przypadku kiedy insulina zaginie należy udać się do najbliższego szpitala. W takich sytuacjach trzeba mieć przy sobie identyfikator z napisem „choruję na cukrzycę” (najlepiej w języku angielskim), poświadczonym przez lekarza.
W podróż wraz z insuliną, glukometrem i paskami warto zabrać ze sobą glukagon, hormon podwyższający poziom glukozy we krwi.
Sprawdza się on w razie niedocukrzenia, np. pod wpływem wysiłku fizycznego lub opóźnienia posiłku. Podaje się go podskórnie, domięśniowo lub dożylnie. Przeważnie wskazane jest również zjedzenie odrobiny węglowodanów, np. w postaci krakersa.

Jeśli wybieramy się w długą podróż samolotem, zgłośmy odpowiednio wcześnie liniom lotnicznym, że chorujemy na cukrzycę i chcemy, aby przygotowano dla nas specjalny posiłek. Należy także stale kontrolować poziom cukru we krwi (przyjmując insulinę kieruj się polskim czasem, nie przestawiaj zegarka).

DOKUMENTY POTRZEBNE PRZY WYJEZDZIE

Ubezpieczenie zdrowotne np. legitymacja ubezpieczeniowa lub aktualny formularz RMUA. Inaczej możemy mieć problem z uzyskaniem pomocy.
Zaświadczenie od lekarza, że jesteś chory na cukrzycę, może przydać się podczas kontroli celnej. Dokument powinien być przetłumaczony na język kraju, do którego wyjeżdżasz i zawierać dokładne informacje, w jaki sposób jesteś leczony, łącznie z dawkami i pieczątką lekarza.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która uprawnia nas do bezpłatnego leczenia. Można ją otrzymać w NFZ.