Pieluszkowe zapalenie skóry u niemowląt

Czy wiesz, że aż 1/3 niemowląt dotyka pieluszkowe zapalenie skóry?
Pieluszkowe zapalenie skóry może wystąpić w każdych warunkach, nawet bez widocznych powodów. Zdarza się, że dzieci są szczególnie podatne na tę dolegliwość podczas ząbkowania, po odstawieniu od karmienia piersią i przechodzeniu na karmienie butelką, leczeniu antybiotykami czy też w trakcie wprowadzania do diety dziecka pokarmów stałych.
Niezależnie od tego, ile miłości i troski wkładasz w pielęgnację Twojego dziecka, jego skóra jest tak delikatna, że łatwo może ulec podrażnieniom, zwłaszcza tam, gdzie przylega pieluszka.

Co powoduje pieluszkowe zapalenie skóry?
•    Paradoksalnie pieluszka, która zapewnia dziecku higienę. Zatrzymuje ona bowiem wilgoć, która w połączeniu z tarciem pieluszki o delikatną skórę maleństwa, powoduje zaczerwienienia, wysypkę i obrzęk.
•    Odwodnienie skóry — wysuszona skóra staje się bardziej podatna na szkodliwe działanie detergentów i mydła, a przez to nieodporna na podrażnienia.
•    Zbyt wysoka temperatura i wilgoć.
•    Uszkodzona skóra – jest podatna na podrażnienia i bezbronna w obliczu infekcji.

Jak uniknąć zapalenia?
Osuszaj skórę dziecka szczególnie w fałdach i zagięciach, a co najważniejsze – nakładaj cienką warstwę kremu przeciwdziałającego pieluszkowemu zapaleniu skóry – np. kremu Johnson’s baby przeciw odparzeniom w tubce. Zapobiega on stanom zapalnym, delikatnie pielęgnuje skórę i pomaga zahamować wzrost najgroźniejszych drobnoustrojów wywołujących pieluszkowe zapalenie skóry.
Pamiętaj także, by dokładnie oczyszczać skórę maleństwa, np. łagodnymi chusteczkami Johnson’s baby z mleczkiem nawilżającym.

Maluch ma już podrażnioną pupę – co możesz zrobić?
Dokładnie umyj maluszkowi pupę, potem osusz ją i posmaruj kremem, najlepiej takim, który zawiera cynk lub talk o działaniu wysuszającym i przeciwzapalnym — np. kremem ochronnym Johnson’s baby w wygodnej puszce. Pomaga on chronić delikatną skórę maleństwa przed podrażnieniami, a także łagodzi już powstałe zaczerwienienia i podrażnienia. Dzięki warstwie ochronnej, którą tworzy na skórze, utrzymuje wilgoć z dala od pupy dziecka.

Jak najczęściej pozwalaj też malcowi leżeć bez pieluszki i ubranka (powietrze pomaga w zwalczaniu stanu zapalnego). Jeśli objawy podrażnienia skóry nie znikną, skonsultuj się z lekarzem pediatrą.