Pierwsze objawy choroby

Pierwsze objawy choroby. Normalna temperatura ludzkiego ciała nie powinna przekraczać 37°C. Jeżeli jest ona podwyższona o ponad dwa stopnie, wówczas mamy już do czynienia z wysoką gorączką. Tętno dorosłego człowieka wynosi 60-80 uderzeń na minutę (dzieci – 80-100/ min, niemowlęta 100-140/min). W czasie gorączki zwiększa się o ok. 20 uderzeń na każdy podwyższony stopień temperatury ciała. Wyruszający w podróż powinni nauczyć się mierzyć temperaturę i puls.

Sygnałem choroby jest również przyśpieszony oddech. Zdrowy dorosły człowiek wykonuje od 12 do 20 oddechów w ciągu minuty (dzieci do 30, zaś niemowlęta do 40), zaś chorzy o znacznie podwyższonej temperaturze lub cierpiący na zaburzenia układu oddechowego oddychają znacznie szybciej. Płytki oddech z częstotliwością ok. 40 wydechów na minutę najczęściej oznacza zapalenie płuc.

Turyści udający się do krajów, w których wciąż brak urządzeń sanitarnych, powinni zwracać szczególną uwagę na higienę osobistą, a już bezwzględnie myć ręce przed każdym posiłkiem. Do mycia zębów i płukania ust należy wykorzystywać tylko oczyszczoną wodę, wystrzegając się wody prosto z kranu. Przyczyną poważniejszych chorób bywa przegrzanie lub przemarznięcie organizmu. Chodzenie na bosaka grozi zranieniem stóp i zakażeniem. Dużym zagrożeniem są też ukąszenia owadów, przed którymi najlepiej chroni odpowiedni ubiór, moskitiery i środki odstraszające.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *