Pluskwy i wszy

Pluskwy i wszy. Pluskwy można spotkać prawie wszędzie, najczęściej w zabrudzonych materacach i pościeli. Jeżeli na ścianach i łóżku w pokoju hotelowym widoczne są plamy krwi, jest to znak, iż najlepiej poszukać innego miejsca na nocleg. Pasożyty te pozostawiają na skórze ślady w postaci równych rzędów. Ulgę przynosi posmarowanie swędzących miejsc roztworem kalamitu.

Nie mniej dokuczliwe są wszy, które gnieżdżą się we włosach, w zakamarkach odzieży, a także we włosach łonowych. Pasożyty te przedostają się na skórę poprzez kontakt z zarażonymi osobami lub poprzez używanie wspólnych grzebieni oraz ubrań. Zwalcza się je specjalnymi zasypkami i szamponami, zaś zainfekowaną odzież wystarczy wygotować.

Pijawki i kleszcze. Pijawki występują najczęściej na tropikalnych i wilgotnych terenach. Przysysając się do ciała ludzkiego, wypijają krew. Wędrowcy często znajdują je na nogach lub w butach. Wystarczy odrobina soli lub przypalenie papierosem, a pijawka natychmiast odpada. Nie należy wyciągać ich siłą, gdyż wtedy łatwo o zakażenie niewielkiej rany. Skutecznie odstraszają je środki owadobójcze. Kleszcze zachowują się podobnie jak pijawki. Siedzącego pod skórą ciemnego owada wystarczy posmarować wazeliną, olejkiem lub alkoholem; wówczas łatwo się go pozbyć. Ponieważ kleszcze roznoszą zarazki tyfusu plamistego, warto po całodziennej wędrówce dokładnie obejrzeć ciało i usunąć znajdujące się pod skórą owady.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *