Problem ze stolcem noworodka

pielucha„Przez niemal dwie doby  po porodzie synek miał czystą pieluchę. Potem zrobi! czarną, gęstą kupkę. Położna w szpitalu uspokajała mnie, że wszystko Jest w porządku. Czy na pewno? Dlaczego kupka była czarna”

Jako pierwsza na pieluszce pojawia się smółka, czyli ciemna, czasami wręcz czarnozielona kupka, którą noworodek powinien zrobić pod koniec drugiej doby życia. To naturalny proces, dlatego niepokój młodej mamy nie jest potrzebny. Smółka ma taką ciemną barwę, ponieważ składa się ze złuszczonych nabłonków oraz wydalin jelitowych, nagromadzonych jeszcze przed urodzeniem. Po kilku dniach u malca pojawią się już zwyczajne, żółtawe stolce.

„Na pieluszce mojego kilkudniowego dziecka zauważyłam czerwone plamy! Czy to krew i czy moje maleństwo jest chore?”

Najprawdopodobniej to nie jest krew. Takie pomarańczowo ceglaste plamy często pojawiają się na pieluszkach noworodków. Maleńkie dzieci mają w moczu dużo składników mineralnych, tzw. moczanów, które są wydalane w czasie siusiania. Moczany mają barwę do złudzenia przypominającą krew. Jeśli jednak mama jest bardzo zaniepokojona, powinna prosić o radę pediatrę, który opiekuje się dzieckiem. Na umówioną wizytę należy koniecznie zabrać ze sobą zabrudzoną pieluszkę.