Problemy zdrowotne kobiet

Problemy zdrowotne kobiet.
Choroby kobiece. Nieodpowiednie odżywianie oraz zmniejszona odporność organizmu, spowodowana zażywaniem antybiotyków lub środków antykoncepcyjnych, często prowadzą do wywiązania się infekcji narządów płciowych, zwłaszcza u kobiet przebywających w gorących strefach klimatycznych. Przestrzeganie zasad higieny osobistej, a także noszenie odpowiedniego ubioru, takiego jak spódnica lub luźne spodnie oraz bawełniana bielizna, skutecznie zapobiegają przykrym dolegliwościom.

Zakażenie grzybicą, którego objawem jest swędząca wysypka oraz upławy, leczy się zwykle kąpielami w wodzie z octem lub sokiem cytrynowym lub poprzez smarowanie podrażnionej skóry jogurtem. Skuteczna okazuje się też nystatyna w czopkach. O wiele poważniejszym schorzeniem jest rzęsistkowica, objawiająca się głównie pienistymi upławami, powodującymi pieczenie pochwy w czasie oddawania moczu. Leczeniu powinien poddać się również partner zarażonej tą chorobą kobiety. Jeżeli kąpiele w wodzie z octem nie przynoszą poprawy, trzeba zwrócić się po poradę do specjalisty. Najczęściej przepisywanym lekiem jest metronidazol (Flagyl).

Ciąża. Kobiety w czasie pierwszych trzech miesięcy ciąży powinny unikać dłuższych podróży, gdyż właśnie wtedy narażone są na największe ryzyko wystąpienia komplikacji. W tym okresie często zdarzają się poronienia, którym towarzyszą zazwyczaj obfite krwawienia. Szczególną ostrożność należy również zachować w czasie trzech ostatnich miesięcy ciąży, gdyż dziecko, które przychodzi na świat już w 24 tygodniu ciąży, przeżyje tylko wtedy, kiedy zapewni mu się opiekę medyczną w dobrym szpitalu. Kobiety spodziewające się dziecka nie powinny w zasadzie przyjmować żadnych leków oprócz szczepionek i leków antymalarycznych. Powinny też odpowiednio się odżywiać oraz unikać alkoholu i nikotyny.

Kobietom w podróży często zdarzają się nieregularne miesiączki, które czasami zupełnie zanikają. W tym wypadku nie zawsze jest to oznaką ciąży. Aby się upewnić, najlepiej udać się do ośrodka zdrowia lub kliniki planowania rodziny, znajdujących się we wszystkich większych miastach, i wykonać odpowiednie testy i badania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *