Pytania dotyczące cholesterolu

Ile jajek można zjeść w tygodniu?
Jedno żółtko zawiera około 250 miligramów cholesterolu, a więc prawie tyle, ile cała dzienna norma. A przecież cholesterol zjadamy również w innych produktach. Dlatego w tygodniu możemy zjeść najwyżej dwa żółtka. Białka jaj „nie liczą się”, gdyż nie zawierają cholesterolu.

Czy masło można wykluczyć z diety, bez szkody dla zdrowia?
Można, a nawet trzeba. Niestety, to jeden z najbardziej „cholesterolowych” produktów. Jeżeli jednak obawiasz się niedoborów witaminy A, można z powodzeniem zastąpić masło surówką z marchewki.Zamiast masła jedz marchewkę.Jest równie bogata w witaminę A.

Czy po obfitym posiłku, np. jajecznicy na maśle, możemy szybko usunąć zjedzony cholesterol ?
Niestety, nie ma takiej cudownej „szczoteczki”, która wymiotłaby niepotrzebne substancje z organizmu. Ale jabłko, pomarańcza lub płatki owsiane pomagają. Substancje zawarte w owocach i warzywach, tzw. pektyny, obniżają poziom cholesterolu.

Czy alkohol rozpuszcza i cholesterol?
Niewielka dawka alkoholu, ale nie więcej niż dwa słabe drinki dziennie, podnosi poziom dobrego cholesterolu HDL. W ten sam sposób działa jednak ruch, dieta odchudzająca i rzucenie palenia.Jeden słaby drink nie zaszkodzi.

Jak często można jeść makaron wielojajeczny?
Jak najrzadziej. Im mniej jajek, tym lepiej. W sklepach można kupić makarony bez jajek, np. z grysu pszennego lub soi.

Czy cholesterol wpływa na życie seksualne?
Nie. Podczas badań nie zaobserwowano, aby istniała taka zależność.

Czy nadwaga świadczy o podwyższonym poziomie cholesterolu?
Osoby otyłe częściej mają podwyższony poziom cholesterolu niż ludzie szczupli. Jednak największe ryzyko dotyczy tych, którzy mają tzw. otyłość brzuszną, czyli duży brzuch przy względnie szczupłych nogach. U osób, które mają otyłe pośladki i uda, podwyższony cholesterol występuje rzadziej.
Jednak nie każdy „puszysty” musi mieć podwyższony poziom cholesterolu. Groźna jest tzw. otyłość brzuszna.

Czy uda się bez badań specjalistycznych stwierdzić, że wzrósł poziom cholesterolu ?
Niestety, nie. Najpierw trzeba zgłosić się do lekarza, który zleci odpowiednie badania. Najpewniejszą metodą jest analiza krwi. Czasami jednak symptomem choroby są tzw. żółtaki czyli żółte zmiany na powiekach. Ocenić poziom cholesterolu można wyłącznie w badaniu laboratoryjnym.

Podobno nadmiar cholesterolu wpływa na zaburzenia pamięci?
Wbrew potocznym opiniom, nie jest to tak jednoznaczne. Nie stwierdzono, aby kłopoty z pamięcią spowodowane były podwyższonym poziomem cholesterolu.

Jakie choroby sprzyjają wzrostowi poziomu cholesterolu?
Prawdą jest, że od ogólnego stanu zdrowia zależy poziom cholesterolu w organizmie, a także jego wzrost ponad normę. Zdecydowanie niekorzystny wpływ ma niedoczynność tarczycy i choroby układu moczowego, np niewydolność nerek czy zespół nerczycowy. Podwyższony poziom cholesterolu towarzyszy też cukrzycy, chorobom wątroby i otyłości.