Rak szyjki macicy

Na raka szyjki macicy choruje w Polsce ponad 3600 kobiet rocznie, z czego co roku około 2 tys. umiera. Te statystyki można zmienić, tym bardziej że znamy przyczyny powstawania tej choroby i możemy jej skutecznie zapobiegać.

Każdego roku rak szyjki macicy zabija ponad 230 000 kobiet na świecie. Sytuacja ta może jednak ulec zmianie, ponieważ dla obecnych nastolatek dostępna jest już szczepionka o wysokiej skuteczności.

Regularne badania cytologiczne są najlepszą metodą zapobiegania rozwojowi raka szyjki macicy. Młode kobiety powinny też rozważyć szczepienie przeciwko wirusowi HPV.
Rak szyjki macicy jest bowiem w większości przypadków poprzedzony przewlekłym zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (Human papilloma virus-HPV).

Groźny brodawczak
Czy możemy uniknąć zakażenia tym wirusem? Szacuje się, że połowa dorosłych na całym świecie w pewnym momencie swojego życia przechodzi zakażenie HPV. Wirus ten jest bowiem bardzo rozpowszechniony. Istnieje około 100 jego odmian, z czego 30 powoduje infekcje układu moczowo-płciowego u kobiet i mężczyzn. Są wśród nich także wirusy typu 16,18,31 i 45, które mogą być odpowiedzialne za rozwinięcie się raka szyjki macicy. Natomiast HPV 6 i 11 stanowią najczęstszą przyczynę zachorowań na brodawki narządów płciowych. Do zakażenia dochodzi na drodze kontaktów seksualnych.

Czy jestem zakażona?
Na to pytanie może odpowiedzieć jedynie ginekolog po wykonaniu badania cytologicznego z opisem według klasyfikacji Bethesda. Badanie to każda kobieta rozpoczynająca współżycie seksualne powinna na stałe wpisać do swojego kalendarza. Cytologię trzeba wykonywać przynajmniej raz w roku Jeszcze lepiej co 6 miesięcy, bo dzięki niej najszybciej można wykryć zmiany nowotworowe. Warto wiedzieć, że rak szyjki macicy jest w pełni wyleczalny, pod warunkiem że zostanie wykryty wcześnie i szybko rozpocznie się jego leczenie.

Kto może się zaszczepić przeciwko HPV?

Szczepieniu mogą poddać się dziewczęta od 14 roku życia (rozważa się również szczepienie chłopców w analogicznym wieku). Za górną granicę wiekową przyjmuje się 28 lat. Szczepionka polecana jest kobietom, które jeszcze nie podjęły współżycia lub miały tylko jednego partnera i nie były leczone z powodu zakażenia wirusem brodawczaka.
Te czynniki są ważne, jeśli chcemy, aby szczepienie spełniło swoje podstawowe zadanie i zapobiegło rozwojowi raka szyjki macicy, który przede wszystkim ma podłoże wirusowe. Podawanie szczepionki kobietom spoza wyznaczonej granicy wiekowej nie jest błędem, bo zabezpiecza ona także przed zachorowaniem na brodawki narządów płciowych.