Skaleczenia, ukąszenia i użądlenia

Skaleczenia, ukąszenia i użądlenia.
Skaleczenia i zadrapania.
Nawet drobne skaleczenia i zadrapania mogą łatwo ulec zakażeniu bądź doprowadzić do wywiązania się groźnych chorób. Dlatego każda rana powinna być przemyta środkiem dezynfekującym. Najlepiej unikać bandaży i opasek, które nie sprzyjają gojeniu się ran. Bardzo powoli goją się zranienia
o ostre koralowce, gdyż zwierzęta te wydzielają słaby jad, który przedostaje się pod skórę. Spacerując po rafach, najlepiej zawsze nosić na nogach obuwie, a każde ewentualne skaleczenie przemywać wodą utlenioną.

Ukąszenia i użądlenia. Użądlenie przez pszczołę czy osę jest zwykłe bardziej bolesne niż niebezpieczne. Najskuteczniejszy w tym wypadku jest roztwór kalaminu, a okłady z lodu szybko łagodzą ból i opuchliznę. O wiele groźniejsze są ukąszenia niektórych gatunków pająków, jednak wówczas wystarcza podanie surowicy.

Węże. Aby uniknąć ukąszenia, wystarczy odpowiednio się ubierać – solidne buty, grube skarpety i długie spodnie to najlepszy sposób na zabezpieczenie się przed jadem węża. Nie wolno wkładać rąk do jam i szczelin, a zbierając drzewo na opał, trzeba zachować szczególną ostrożność.

Ukąszenie węża. rzadko powoduje natychmiastową śmierć. Prawie wszędzie dostępne są surowice, zwalczające niebezpieczny dla człowieka jad. W razie ukąszenia należy zachować spokój, owinąć ciasno całą kończynę (najlepiej bandażem elastycznym), a następnie unieruchomić ją. Ofiary ukąszenia potrzebują natychmiastowej pomocy medycznej. Bardzo przydaje się rozpoznanie gatunku węża, jednak nigdy nie wolno go łapać, gdyż grozi to powtórnym ukąszeniem. Obecnie ostro krytykuje się stosowane do niedawna środki: założenie opaski uciskowej i wyssanie rany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *