Uwaga na cholesterol

cholesterolRzeczywiście – może sprawić ci sporo kłopotu i to niezależnie od tego, ile masz lat. Wystarczy, że źle się odżywiasz. Uważaj więc na to, co jesz. Pamiętaj też o spacerach i nie pal papierosów.

Jak to jest z tym cholesterolem? Źle – gdy go za dużo. Ale gdy za mało – też niedobrze, bo bez niego twój organizm nie może normalnie pracować.

Cholesterol jest, podobną do tłuszczu, substancją produkowaną przez wątrobę. Pomaga on w budowaniu ścianek komórkowych,  Odgrywa też bardzo ważną rolę w wytwarzani u męskich i żeńskich hormonów płciowych. Bez niego w organizmie nie mogłaby powstać witamina D, zapobiegająca krzywicy. Wątroba nie produkowałaby kwasów żółciowych, a to oznacza, że miałabyś kłopoty z prawidłowym trawieniem.

Norma cholesterolu dla dorosłego człowieka wynosi poniżej 200 mg/dl. Gdy jego ilość spadnie do 180 mg/dl wzrasta podatność na infekcje i choroby nowotworowe.

Sprawdź swój poziom cholesterolu:

Pożądany – poniżej 200 mg/dl

Łagodnie podwyższony   200-249 mg/dl

Umiarkowanie podwyższony  250-299 mg/dl

Znacznie podwyższony powyżej 300 mg/dl

Jak widać bez cholesterolu ani rusz. Ale musisz uważać, bo jego nadmiar jest szkodliwy. Niestety, często o tym zapominasz. Po prostu jesz za dużo i za tłusto! Przejadanie się to gwarantowana nadwaga, a ona właśnie sprzyja podniesieniu poziomu cholesterolu. Odkładający się latami prowadzi do miażdżycy tętnic a w efekcie do zawału. W organizmie masz dwa rodzaje cholesterolu – zły nazywany LDL i dobry czyli HDL. To ten zły odkłada się chętnie w ścianach tętnic i je zapycha, a dobry HDL- oczyszcza.

Warzywa muszą być na stale obecne na twoim stole – nie zawierają cholesterolu. Są więc nie tylko smaczne, ale i zdrowe.