W ciąży musisz dostosować sposób żywienia do obecnych potrzeb swoich i dziecka

rybaW ciąży musisz dostosować sposób żywienia do obecnych potrzeb swoich i dziecka. O czym należy pamiętać?

Dbaj o różnorodność. Gdy dieta jest urozmaicona, łatwiej jest nie dopuścić do niedoborów pokarmowych, na które narażony jest organizm podczas ciąży. W ciągu dnia należy zjadać 5-6 posiłków. Lepiej unikać długich przerw między posiłkami, by stężenie glukozy we krwi nie ulegało zbyt dużym wahaniom. Ma to szczególne znaczenie u kobiet ze skłonnością do cukrzycy.

Kontroluj przyrost masy ciała. W okresie poprzedzającym ciążę duże znaczenie ma unikanie niedowagi. Jeśli zaszłaś w ciążę będąc bardzo szczupła, postaraj się przybrać nawadze nieco więcej niż kobiety, które nie miały niedowagi. Będziesz miała takie same szanse jak one na urodzenie dziecka z prawidłową wagą.

Nie zapominaj jednak, że przybieranie na wadze ponad normę też szkodzi i grozi trudnościami podczas porodu oraz nadmierną wagą noworodka. Także dla Ciebie powinno to być bardzo ważne, jeśli chcesz odzyskać sylwetkę po porodzie i uniknąć późniejszych powikłań nadwagi: nadciśnienia, cukrzycy typu 2, zbyt dużego stężenia cholesterolu we krwi, a w przyszłości choroby niedokrwiennej serca.

Produkty zbożowe dostarczą Ci energii. Produkty zbożowe, zwłaszcza z pełnego przemiału, są ważnym źródłem węglowodanów złożonych zapewniających energię, są także źródłem białka, witaminy BI, niacyny, magnezu, żelaza, cynku i błonnika pokarmowego. Zawartość tych składników w produktach t z pełnego przemiału, to znaczy w razowym pieczywie, płatkach owsianych i kaszy gryczanej, jest 2-3 krotnie większa niż w produktach oczyszczonych, czyli w jasnym pieczywie, drobnych kaszach. Wybieraj więc produkty z pełnego przemiału.

Mięso jedz codziennie, ale z umiarem. W ciąży zapotrzebowanie Twojego organizmu na żelazo wzrasta o połowę. Potrzebujesz tego pierwiastka, by zapobiec niedokrwistości, infekcji w drogach moczowych, przedwczesnemu porodowi i ułatwić prawidłowy rozwój dziecka.

Powinnaś codziennie jeść chude mięso, drób lub wędlinę w ilości 200-250 g. Dwa razy w tygodniu jedną porcję produktów mięsnych zastąp porcją tłustej morskiej ryby, np. śledzia, makreli, łososia. Jest to konieczne, aby zapewnić sobie i dziecku odpowiednie spożycie kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3, które mają duże znaczenie dla prawidłowego przebiegu ciąży i zdrowia dziecka. Odgrywają ważną rolę w rozwoju mózgu i siatkówki oka u płodu. To szczególnie ważne w ostatnim trymestrze ciąży,  bo wtedy właśnie następuje bardzo intensywny rozwój tych narządów. Spożywanie ryb morskich dostarcza dodatkowo do organizmu matki witaminę D, która poprawia przyswajanie wapnia.