Woda – ryzyko zachorowania

Jedną z głównych zasad, zmniejszających ryzyko zachorowania, jest dbałość o odpowiednie odżywianie. Dolegliwości żołądkowe spotykają aż 30-50% turystów przebywających poza domem ponad dwa tygodnie. Zwykle dolegliwości te nie są zbyt poważne, dlatego nie należy zupełnie wyrzekać się kuchni lokalnej, która bądź co bądź jest podstawową atrakcją turystyczną.

Woda. Należy bezwzględnie wystrzegać się picia wody z nieznanego źródła. Zasada ta dotyczy również napojów z kostkami lodu. Najbezpieczniej kupować wodę mineralną znanych firm, chociaż zdarzało się, że turystom sprzedawano oryginalne butelki, zawierające wodę z kranu. Dlatego należy zwracać baczną uwagę na butelki – kupować tylko te z oryginalnymi kapslami, wystrzegając się korków i zakrętek. Dotyczy to również soków, zwłaszcza tych, które rozcieńczone są wodą. W sprzedaży często znajduje się nie pasteryzowane mleko, którym można łatwo się zatruć. Najlepiej więc kupować mleko w butelkach, przechowywane w chłodniach, podobnie jak doskonały tutaj jogurt. Do przygotowywania wszystkich napojów należy zawsze używać przegotowanej wody.

Oczyszczanie wody. Najprostszym sposobem na pozbycie się z wody zanieczyszczeń jest jej gotowanie, które powinno trwać co najmniej 5 minut. Trzeba pamiętać, że wysoko w górach woda gotuje się w niższej temperaturze, która nie zawsze niszczy groźne dla organizmu drobnoustroje.

Użycie filtrów również nie gwarantuje całkowitego oczyszczenia wody, dlatego jeżeli niemożliwe jest jej przegotowanie, niezbędne będą specjalne tabletki, które po rozpuszczeniu czynią wodę zdatną do picia. Preparaty zawierające chlor (Puritabs, Steritabs i inne) zwalczają tylko niektóre drobnoustroje chorobotwórcze. Bardziej skuteczny jest jod, dostępny w formie tabletek (np. Potable Aqua), jednak przy ich użyciu należy zachować szczególną ostrożność.

Jod w tabletkach można zastąpić zwykłą jodyną (2 %) lub jodem krystalicznym. Zalecana dawka to cztery krople jodyny na litr wody, którą można pić dopiero po 20-30 min. Oczyszczanie wody przy pomocy krystalicznego jodu wymaga nieco więcej starań, gdyż najpierw należy przygotować odpowiedni roztwór. Ponieważ wilgoć i dopływ powietrza sprawiają, że preparaty jodu tracą swe właściwości, trzeba zadbać o ich odpowiednie przechowywanie, wyłącznie w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Jeżeli podróżuje się z dziećmi, warto zabrać ze sobą preparaty nadające smak oczyszczonej z zarazków wodzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *