Wyczerpanie organizmu

Wyczerpanie organizmu. Odwodnienie i utrata soli mineralnych często prowadzą do wyczerpania. Dlatego trzeba stopniowo przyzwyczajać organizm do wysokich temperatur, wypijać odpowiednią ilość płynów oraz lekko się ubierać, nie zapominając o nakryciu głowy. Gorący klimat nie sprzyja również wysiłkowi fizycznemu.

Objawem niedoboru soli mineralnych w organizmie jest przemęczenie, ból i zawroty głowy oraz skurcze mięśni. Jeżeli wystąpiły już powyższe objawy, należy dostarczyć organizmowi brakujących soli, zażywając odpowiednie tabletki. Odwodnienie powodują przede wszystkim wymioty i biegunka; wtedy też organizm traci niezbędne do funkcjonowania sole mineralne. Wyczerpanie spowodowane niewydolnością gruczołów potowych jest rzadkością i dotyka raczej tych, którzy od dłuższego czasu przebywają w gorącym klimacie, niż turystów będących tam jedynie przejazdem.

Udar cieplny. Przyczyną tego groźnego, a czasami nawet śmiertelnego porażenia jest uszkodzenie ośrodka termoregulacji, co prowadzi do gwałtownego podwyższenia temperatury ciała. Na udar najbardziej narażeni są ludzie, którzy przebywają przez dłuższy czas w bardzo gorącym środowisku. Dlatego na terenach, gdzie temperatura powietrza jest bardzo wysoka, należy unikać picia alkoholu i wysiłku fizycznego.

Objawy udaru to złe samopoczucie, częściowe lub całkowite zatrzymanie wydzielania potu, wysoka gorączka (39-41°C) oraz zaczerwienienie skóry. U chorych pojawiają się ostre bóle głowy, zaburzenia koordynacji ruchowej oraz stany lękowe, czasami połączone nawet z agresją. Zwykle przechodzą one w majaczenie, któremu towarzyszą drgawki. W razie wystąpienia powyższych objawów należy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia i umieścić chorego w szpitalu. W oczekiwaniu na pomoc lekarską najlepiej przenieść chorego do pomieszczenia z klimatyzacją, rozebrać go, a następnie owinąć mokrym prześcieradłem lub ręcznikiem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *