Zapalenie wątroby typu A

Zapalenie wątroby. Przyczyną zapalenia wątroby są m.in. narkotyki, alkohol, a także różnorodne infekcje.

Rozróżniamy kilka typów tego schorzenia. Specjaliści oznaczyli je literami A, B, C, D, E oraz G. Litery te symbolizują poszczególne wirusy, które powodują określony rodzaj zapalenia. Objawem wirusowego zapalenia wątroby jest najczęściej żółtaczka, gorączka, śpiączka oraz dolegliwości żołądkowe. Często ma ona przebieg bezobjawowy i zarażona osoba nie ma pojęcia o tym, iż poważnie choruje. Zapalenia typu C, D, E i G są jak dotąd stosunkowo rzadkie.

Istnieją dwa rodzaje wirusowego zapalenia wątroby, w zależności od drogi przenoszenia wirusa. Wirusy pierwszego z nich znajdują się w wodzie i żywności, wirusy drugiego dostają się do organizmu poprzez kontakt z krwią lub innymi wydzielinami ludzkiego ciała. Opisane poniżej typy zapalenia wątroby wywiązują się po spożyciu zakażonej wody i pokarmów.

Zapalenie wątroby typu A. Na chorobę tę zapadają najczęściej mieszkańcy krajów, w których wciąż brak urządzeń sanitarnych, a więc w krajach rozwijających się. Większość ludzi zaraża się już w dzieciństwie; często choroba ma formę bezobjawową. Po jej przebyciu pozostaną odporni na całe życie. Choroba ta może być groźna dla turystów, którzy w swoich krajach rzadko się z nią stykają, więc w ich organizmach brak mechanizmów zdolnych zwalczyć wirus A.

Objawy zapalenia wątroby typu A to: gorączka, dreszcze, bóle głowy, przemęczenie, ogólne osłabienie i ostre bóle, którym towarzyszy utrata apetytu, nudności, wymioty, bóle żołądka, ciemna barwa moczu, jasny kał oraz zabarwienie skóry i białek ocznych na żółto. W niektórych przypadkach chorzy skarżą się jedynie na złe samopoczucie, zmęczenie, bóle, a ich skóra przybiera żółty odcień. Konieczna jest wówczas wizyta u lekarza, jednak leczenie polega głównie na odpoczynku, wypijaniu dużej ilości płynów i przestrzeganiu diety, z której trzeba wyeliminować tłuszcze. Po przebyciu choroby należy przez pół roku powstrzymać się od picia alkoholu, aż do całkowitego wyleczenia wątroby. Zakażenie następuje poprzez wypicie nie przegotowanej wody, spożycie skażonych skorupiaków lub nieświeżej, nieprawidłowo przechowywanej żywności.

Najlepszym sposobem zapobiegania zarażeniu się jest utrzymanie prawidłowej higieny żywienia. Ponieważ zapalenie wątroby zaliczamy do grupy chorób zakaźnych, należy dodatkowo się przed nią zabezpieczyć. Umożliwia to preparat gamma-globulinowy oraz szczepionka o nazwie Havrix. Gamma-globulin dostarcza organizmowi gotowe przeciwciała, które uodparniają organizm na pewien czas. Havrix jest szczepionką, po przyjęciu której organizm wytwarza własne przeciwciała, co daje trwałą odporność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *